Sık Sorulan Sorular

BORON Bor Temizlik Ürünü, otomatik çamaşır makinelerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş doğal borlu temizlik ürünüdür.

Boraks >%30
Bitkisel Sabun %5-15
Soda %5-15
Okisjen Bazlı Ağartıcı %5-15
Diğer <%5

Bor türevleri, birçok farklı şekillerde çamaşır deterjanları, ev veya endüstriyel tipi temizleyiciler ile kişisel bakım ürünleri imalatında kullanılır. Bu uygulamalarda, borlu bileşimler; leke çıkarma işlemini kolaylaştırma ve ağartma, enzimleri stabilize etme, alkali tamponlama sağlama, suyu yumuşatma ve yüzey aktif madde olarak kullanılan malzemenin performansı artırmak gibi işlevleri vardır. Aynı zamanda kişisel bakım ürünlerinde bakteri ve mantarların kontrol edilmesine yardımcı olurlar. Yapılan yeni çalışmalarda, çamaşır deterjanları ve sabunlarda temizleme etkisini artırmak, kirin yüzeye yeniden yapışmasını azaltmak, daha parlak ve daha temiz giysiler için bor ürünlerinin kullanıldığı görülmektedir. BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü petrol türevleri, fosfat, sülfatlı dolgu maddeleri içermemesi nedeniyle doğaya ve canlılara dost bir üründür.

BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü leke çıkarma performansındaki başarısı sayesinde hiçbir çamaşırda ön yıkama olmaksızın iyi bir temizleme sağlamaktadır. Bu durum su, enerji ve zaman tasarrufu açısından oldukça avantajlıdır.

BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü'nün beyaz çamaşırlarda 60 °C'de ve renklilerde ise 40 °C'de kullanılması önerilmektedir.

- Ege Üniversitesi Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma-Uygulama Merkezi
- İntertekTest Hizmetleri A.Ş.
- Sentez Mühendislik Müşavirlik Arıtma San. Ve Tic. Ltd. Şti.
- Ankara Zübeyde Hanım Kadın Doğum Hastanesi
- Ankara Laundry Group
-Sincan Lokman Hekim Hastanesi
- Eti Maden İşletmesi Kurum Personelleri
- Diğer Laboratuvarlar

Beyazlarda 60 °C, renklilerde 40 °C sıcaklığa sahip programlarda ve önerilen ölçekte kullanmaya dikkat ediniz. BORON ayrıca, çamaşır makinelerinin iç akşamlarında önceden oluşmuş kireç ve tortuları temizleme özelliğine sahiptir. Bu nedenle, ürünümüzü çamaşır yıkamada kullanmaya başlamadan önce makinenizi temizlemek amacıyla bir defa 150 g BORON kullanarak 70 °C veya üzeri sıcaklıkta normal programda boş yıkama yapmanız önerilmektedir.

Temizlik ürünlerinde kullanılan kokuların tamamı sentetik esanslardır. BORON'a doğallığının bozulmaması için koku eklenmemiştir. Tamamen doğal esans kullanılarak kokulu BORON üretilmesine dair çalışmalar sürdürülmektedir.

Yıkamalarda suyun derecesini yükselttikçe leke çıkarma performansı bütün ürünlerde olduğu gibi BORON'da da artacaktır. Lekeli bölgeyi çitileme, suda bekletme, soda kullanma gibi alternatif yöntemlerle çözüm üretebilir. Unutmayın ki en önemli husus çevremiz ve sağlığımızdır; zararlı kimyasallarla sağlığımızı yavaş yavaş yok etmeyelim.

BORON çamaşırlarınızın doğal beyazlığını ortaya çıkarır. Deterjanlardaki gibi, petrol türevlerinden üretilmiş optik parlatıcı içermez. Optik parlatıcılar kumaşın üzerinde kalır ve durulama ile uzaklaştırılmaz. Kumaş üzerindeki optik parlatıcılar güneş ışınlarındaki mor ötesi ışınları insan gözü ile görülür hale getirdiği için çamaşırlar parlak görünür. Bu kimyasal maddeler insan teni ile temas ettiğinde vücut tarafından zamanla emilerek biriktirilir. BORON ise çamaşırda kalıntı bırakmaz ve kumaşı olabilecek en doğal haline kavuşturur.

En ideali doğru dozda deterjan kullanmaktır. Çok fazla deterjan kullanmak performansı artırmayacağı gibi az miktarda kullanmakta temizleme gücünü düşürebilmektedir. Doğru deterjan miktarına yönelik öneriler BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü paketinin üzerinde yer almaktadır.

BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü, içerdiği bor sayesinde anti-bakteriyel ve anti-fungal gibi özellikleriyle doğal bir mikrop öldürücüdür. Bu özelliği sayesinde kokuların kumaşlarda kalmasını engellemektedir.

Deterjanların iyi performans göstermesi için su sertliğinin azaltılmasını sağlamak gerekir. BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürününün bünyesinde bulunan bor içeriği, bağlayıcı olarak hareket ederek sertliğe yol açan kalsiyum iyonu ile çözünen kompleksler oluşturur. Böylece suyun yumuşamasını sağlar. Ayrıca makinede ilave kireç önleyici kullanımını da ortadan kaldırarak tasarruf sağlamaktadır.

Ege Üniversitesi ve Eti Maden Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanlığınca yapılan testler neticesinde BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürününün renklerde karışma ve renkli çamaşırlarda herhangi bir renk solması yapmadığı ortaya konulmuştur.

BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü çamaşır makinanıza herhangi bir zarar vermez. Aksine suyu yumuşatıp, sudaki sertliği giderdiği için makinanızın kireçlenmesini önler ve ekstra bir kireç önleyici kullanmanıza gerek kalmaz.

BORON Doğal Mineralli Temizlik Ürünü klor ağartıcı maddeler ile güvenli bir şekilde çamaşır makinelerinde bir arada kullanılabilir.